Araç değer kaybı çift taraflı trafik kazası sebebiyle aracınızın bir kısım parçaları yenileriyle değiştirilebilir. Bir kısım parçaları ise tamir görerek onarılır. Aracınızın gördüğü kapsamlı tamir, onarım, boya, parça değişimi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin TRAMER kayıtlarına işlenen hasar kaydı sebebiyle 2. El piyasa rayiç değerinde ciddi bir düşüşe sebep olur. İşte bu değer düşüklüğü “Araç Değer Kaybı” olarak ifade edilir.
Trafik kazası sebebiyle araç sahibinin yaptırmış olduğu kasko, aracın onarımı için yapılan masrafları karışılamakta olup genel olarak Araç değer kaybını karşılamamaktadır. Sade bazı kasko poliçelerinde ek teminat yapılması halinde araç değer kaybı ödemektedir.

ARAÇ DEĞER KAYBINI TALEP EDEBİLME ŞARTLARI NELERDİR ?

  • En az iki aracın karıştığı bir trafik kazası bulunmalıdır.
  • Değer kaybı oluşan araç, kazada yüzde yüz kusurlu olmamalıdır.
  • Kazanın öğrenilmesi üzerinden iki yıl ve her halükarda kaza tarihi üzerinden on yıl geçmemiş olmalıdır.
  • Aracın daha önceden benzer nitelikte bir hasarı olmamalıdır. Kaza nedeni ile değişen veya onarılan parçalar, kazadan önce sağlam ve orijinal olmalıdır. Yani söz konusu trafik kazası daha önceden var olmayan bir değer kaybına yol açmış olmalıdır.
  • Araç değer kaybına yol açacak bir parça değişimi, düzeltme veya boya vs… işlemi bulunmalıdır. Far, cam ve jant değişimi gibi onarımların değer kaybına yol açmadığı kabul edilmektedir.
    Araç 120.000 kilometrenin üzerinde olmamalıdır.

ARAÇ DEĞER KAYBI NASIL HESAPLANIR VE NE ŞEKİLDE TALEP EDİLİR ?

Araç değer kaybının hesabında çeşitli kriterler dikkate alınır. Araçtaki hasarın boyutları, yapılan onarımın büyüklüğü, aynı nitelikle hasarsız bir aracın ikinci el araç piyasasındaki değeri, aracın trafik kazasındaki kusur oranı gözetilerek bilirkişi tarafından hesaplama yapılır.

Çift taraflı trafik kazasından sonra kusurlu bulunan aracın sigorta şirketi tarafından ekspertiz raporu hazırlanacaktır. Bu ekspertiz raporu, değer kaybı talebinde önemli olacaktır.değer kaybı talebi doğrultusunda uyuşmazlık oluşması durumda dava yolu veya sigorta tahkim kuruluna başvurulması durumunda ayrıca mahkeme tarafından da bir bilirkişi incelemesi yaptırılacaktır.

Araç değer kaybı için tazminat davası veya Sigorta tahkim Kuruluna başvurulmadan önce sigorta şirketine yazılı olarak başvuru yapılması zorunluluğu bulunmaktadır. Sigorta şirketince 15 gün içerisinde cevap verilmez veya talep karşılanmazsa o zaman Araç değer kaybı için Sigorta Tahkim Kurulu’na başvurulabilecek veya tazminat davası açılabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir