0 (312) 229 15 10 - 0 (545) 969 12 34

Strazburg caddesi 9/8 Sıhhıye Çankaya Ankara

Top

Motor Kazası Tazminatı

Ülkemizde her yıl artan motor tutkusu nedeni ile trafikte bir hayli şehir içi ve şehirlerarası motor görebilirsiniz. Motosiklet sürücülerinin özellikle kişisel koruyucu donanımlarını giymedikleri için motorlu kazalarda çok fazla ölüm ve yaralanmaların olduğu bilinmektedir. Araçlarda kaza başına ölüm oranı 0,1 iken motosikletlerde bu kaza başına 0,3 dür. Yani motor kazaları 3 kat daha fazla ölüme neden olmaktadır. Bir yılda yapılan araştırmaya göre kaza sayısı 18 Bin olup 500 kişi de motosiklet kazalarında hayatını kaybetmiştir.
Motosiklet kullananların öncelikle kask kullanması kaza da ölüm oranını % 60 azaltmaktadır. Bunun yanı sıra uygun kıyafet seçimi ile hızlı motosiklet kazalarında dahi ölüm oranı azalmaktadır.

Motosiklet sigortası bazı hallerde motosiklet için teminat görevi görmektedir. Bu öncelikle;

Motorun yanması
Motorun çalınması
Motorun park halinde iken hasar görecek bir kazaya karışması
Motorda sigara ve benzeri maddeler sebebi ile yangın dışında meydana gelen hasarlar
Yetkili olmayan kişilerin motosikleti çekerken meydana gelen hasarlar

İhtiyari mali sorumluluk; Motosiklet ile bir kaza yapılması sonrasında 3. Kişilerin maddi manevi ve bedenen zarar görmesi ile teminat trafik sigortası limitlerinin üstündedir
Sürücü ferdi kaza; Motosiklet yolculuğu yaparken park yapan veya hareket etmeyen araca yapılan çarpma sonucu meydana gelen ölüm ve kalıcı sakatlık risklerini karşılar.
Poliçe kapsamına alınan diğer tüm teminatlar; Sel baskınları, su felakete, grev, lokavt ve halk ayaklanmaları, terör olayları, deprem olayları

Motosiklet ile kaza yaptığınızda bir trafik kazası maddi hasar tutanağı tutmalısınız. Tutanak tuttuktan sonra 8 gün içerisinde tutanağı sigorta şirketi ilgili belgeler ile ulaştırmalısınız. Burada kaza sırasında eğer araç sahibi ile anlaşamamanız durumunda ilgili bölgeye göre asker veya polisi arayarak tutanak tutmanızda aracılık etmenizi sağlamalısınız. Kaza esnasında hemen araç ve motosikleti oynatmadan pozisyon resimleri ve hasar resimleri almalısınız. Bu son derece önemli olup maddi tazminat tutarının belirlenmesinde etkilidir. Burada sigorta şirkti bir expert göndererek motosikletinizin kaza sonrası meydana gelen hasarların değerlendirilerek bir bedel tespiti yapılmasını istemektedir. Bu bedel tespitinde expert bedeli belirlemekte ve araç sahibin sigorta şirketi hatasını kabul ettiğinde ilgili tutanaklara göre bedel karşılanmaktadır.

Olası bedelin eksik hesaplanması, expertin daha az maddi hasar tespiti yapması sonucu kazanın kusur oranına göre mahkemeye gidebilir daha fazla kaybınızın olduğunu belirterek maddi tazminat davası açabilirsiniz. Mahkeme sürecinde sizin veya trafik polisi ile bilirkişinin hazırlamış olduğu kaza tespit tutanağı son derece önemlidir. Zira bu kaza tespit tutanağına göre sonuçlanacak olan tazminat süreci bedelin de miktarına etki edecektir.

Motosiklet zorunlu trafik sigortanızı mutlaka yaptırmalısınız. Bu sizlerin kaza yaptığınızda daha relax olmanızı sağlamanın yanında zorunlu trafik sigortası olmadan trafiğe çıkmakta yasaktır. Bu sigortanın kaza aşamasında suçun sizde olması durumunda sizin karşı tarafın maddi hasarlarını karşılama adına sigortanızın devreye girmesini sağlayacaktır. Burada sigortanızın karşı tarafın aracında meydana gelen hasarı karşılayacak durumda olup olmadığının kontrolünün sağlanması oldukça önemlidir.
Eğer ölümle sonuçlanan motosiklet kazalarında suç karşı tarafta olursa burada karşı tarafın araç sahibinden ölüm, destekten yoksun kalma, tedavi masrafları, cenaze masrafları ve manevi tazminat bedeli gibi birkaç farklı başlık altında tazminat davası açabilirseniz. Bu tazminatın alınması için suç oranının karşı tarafı kusurlu gösterecek durumda olması ve özellikle bilirkişilerin yazacağı raporda ölen kişinin suçsuzluğunu ortaya koymasında kararın verilmesi önemlidir. Zira karşı taraf kusursuz ile hak talep etmek oldukça zordur.